Egy lápsziget útra kel
2025. március 02. írta: fische

Egy lápsziget útra kel

Akár egy mese címe is lehetne: "Egy lápsziget megszökne, de nem hagyják".

A hír majdnem úgy igaz, ahogy a címben írtam: az USA Wisconsin államában a Chippewa tóvidéken egy úszó tőzegláp-sziget évről-évre elmozdul a helyéről, és akadályozza a vízi közlekedést, ezért vissza kell tessékelni a helyére. Az erről szóló rövid hír korábban itthoni oldalakon is megjelent, ez a bejegyzés egy kicsit bővebb változat. A műveletről a Youtube-on találtam egy 5 perces szöveg nélküli videót, az alábbi címfotó is ebből származik, a videót ld. alább.

2_kep.jpg

A német bild.de szintén közölte a videót, amihez ott a következő szöveg tartozott:
"Már hagyomány, hogy a csónaktulajdonosok évente egyszer találkoznak, hogy a szigetet visszatolják a tó közepére. A Chippewa tó, ami kedvelt kiránduló és horgászhely, 1923-ban keletkezett egy mocsár elárasztásával. Egy idő múlva tőzegdarabok emelkedtek a vízfelszínre, amin aztán fű, bokrok, sőt még fák is nőttek, és így egész nagy felületek alakultak ki, mint pl. a főszereplő kb. 16 hektáros lápsziget. A probléma: a szélnek kitett fák vitorlaként működnek, amik aztán az egész szigetet elmozdítják a helyéről. Sajnos mindig ugyanabba az irányba, a tavon áthaladó út hídja irányában, akadályozva az út alatt áthaladó csónakok forgalmát.

Mivel a sziget védett, ezért annak élővilágába semmilyen módon nem szabad beavatkozni, és persze nem szabad azt rögzíteni, vagy szétbontani sem. Emiatt aztán a helyzeten csak a csónakosok évenkénti közös fellépése tud segíteni, a sziget eredeti helyére történő látványos visszatolásával."

A Youtube-on található videót ezen a linken lehet végignézni: https://youtu.be/X2AG6LAOBYo

Úszó szigetek:

Úszó szigetekről már gyerekkoromban is olvastam: Móra Ferenc „Rab ember fiai” c. ifjúsági regényében, melynek cselekménye részben az egykori Ecsedi lápvidéken játszódik, ahol a fentihez hasonló úszó lápsziget is szerepet játszik.

A Wikipedia az „úszóláp” címszó alatt többek között ezt írja:

„Az úszóláp olyan speciális növényi társulás, amely lényegében „felszínen úszó szárazulatként” definiálható. A láp növényzetét nagyrészt nád, sás, gyékény alkotja, mely növényeknek erős, jól sarjadó és rhizómákat növesztő gyökérzete van. Ez a gyökérrendszer az évről évre termelődő és elszáradó növényi részeket megköti és behálózza, egy vízen lebegő, korhadó növénytakarót hozva létre. Ilyen módon a vízben lebegő szerves és ásványi eredetű tápanyagokat előbb növényi anyagokká, majd lebegő, korhadó, lassan érő úszóláp-talajjá, lebegő tőzeggé alakítja a gyökérzet, és hosszú időre kivonja a tápanyag-körforgásból. A lebegő gyepszőnyeg gyökérrendszere nem rögzül a folyó medréhez, így a növényszőnyeg egészen nagy darabja is megváltoztathatja helyét a víz áramlási viszonyainak módosulása miatt. Mivel az úszólápok növényzete képes megkötni a vízben oldott tápanyagot, víztisztító szerepük is jelentős.” Úszóláp Magyarországon ma is előfordul a Velencei-tavon, és a Ráckevei Duna-ágban. 

A bejegyzés trackback címe:

https://vizek-hajok.blog.hu/api/trackback/id/tr8918218113

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

fkv.117 2025.03.04. 03:48:29

"nem szabad azt rögzíteni"

Mé? Mennyi benzin megy el az állandó tologatással? Vagy akkor már nem lenne egyszerűbb 1x bepöckölni egy olyan öbölbe ahonnan nem tud kijönni, aztán problem solved?

fische 2025.03.04. 23:17:01

Nem hiszem, hogy a benzinhasználat érdekelné az amikat, de az öbölbe terelés jó ötlet :-)
süti beállítások módosítása